امروز سه شنبه ۰۳ مهر ۱۳۹۷

تازه ها

«مَنْ زَارَنِى بَعْدَ مَوْتِى زُرْتُهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ وَ لَوْ لَمْ يَكُنْ إِلا فِى النّارِ لاَخْرَجْتُهُ».

امام حسين (ع) فرمود: «هركه مرا پس از مرگم، زيارت كند، روز قيامت زيارتش مى‏ كنم و اگر در آتش هم باشد، او را بيرون مى‏ آورم».

(المنتخب للطريحى، ص۶۹ )

مقالات


 • آخرین اخبار
 • پربحث ترین اخبار
 • پربازدید هفته
 • ماه
 • سال

بازدید امروز 263 بازدید

بازدید این هفته 31233 بازدید

بازدید این ماه 141947 بازدید

بازدید امسال 1927273 بازدید

کل بازدید ها 4522719 بازدید


حفظ نباتات :

 

مهمترین فعالیت هادر زمینه حفظ نباتات:

 1. عملیات کنترل بیولوژیک در سطح 74100 هکتار در سال 93-1392 برای مزارع گوجه فرنگی، ذرت و نیشکر و باغات مرکبات. مقام نخست مبارزه بیولوژیک کشور به استان خوزستان اختصاص دارد.
 2.  12 مرکزانسکتاریوم (مرکز تولید حشرات مفید) با اشتغال حداقل 60 نفر فارغ التحصیل رشته گیاهپزشکی در سطح استان خوزستان راه اندازی شده است. در خوزستان  5  عامل بیولوژیک توسط بخش خصوصی تولید و در مزارع رها سازی می شود.
 3. حدود70% غلات و خوراک دام کشور از طریق بندر امام در ماهشهر صادر و وارد می شود. در سال 92 حدود 10 میلیون تن واردات و 75000 تن محصول کشاورزی با استفاده از تجهیزات فنی و تخصصی موجود در بندر این شهرستان صادر شده است. تبادل این حجم محصول در سطح مراکز قرنطینه کشور بسیار حایز اهمیت است.
 4. برای ارائه خدمات مربوط به قرنطینه گیاهی 6 مرکز قرنطینه خارجی استان در مرزهای آبی و خاکی(شهرستان ماهشهر، هندیجان، آبادان، خرمشهر، اهواز و دشت آزادگان). استان خوزستان فعالیت می نمایند.
 5. نخیلات استان با سطح حدود 43 هزار هکتار از سالم ترین نخیلات کشور می باشد و از نظر میزان تولید و سطح کشت مقام اول کشور را خوزستان دارد. حدود 50 درصد خرمای کشور مربوط به رقم استعمران در خوزستان است که بازار بین المللی دارد.
 6. حدود 265 نفرکارشناس شبکه های مراقبت در سراسر استان در قالب 44 کلینیک گیاهپزشکی ضمن ارائه خدمات تشخیص و کنترل آفات،بیماریها و علف های هرز حدود 30% کشت های استان را بصورت رایگان تحت پوشش گرفته و اشتغال مناسبی در بین فارغ التحصیلان جویای کار ایجاد نموده است.
 7. تهیه و تدوین برنامه جامع تولید محصول سالم در محصولات باغی، زراعی و سبزی و صیفی در استان خوزستان انجام یافته و تاکنون محصولات خرما، مرکبات،گوجه فرنگی، خیار، پیازچه، سیب زمینی،فلفل دلمه ای، پیاز و بادمجان موفق به اخذ برند سبز محصول سالم از اداره کل استاندارد استان شده اند.(46 برند سبز موفق به اخذ مجوز از اداره استاندارد شده اند)
 8. عملیات مبارزه با علف های هرز مزارع گندم و جو در فصل زارعی گذشته در سطحی معادل 2/1 میلیون هکتار انجام شده و رتبه نخست کشور در 15 سال متوالی مربوط به استان خوزستان است.
 9. در استان خوزستان حدود 100 نوع سم برای کنترل 85 نوع بیماری و 94 نوع آفت و 72 نوع علف هرز مصرف می شود. برنامه جدی حفظ نباتات استان حذف سموم پر خطر و معرفی سموم بی خطر و توصیه روش های کنترل بیولوژیک و غیرشیمیایی است.
 10. اجرای 37 پروژه استانی  اجرایی- تحقیقی در زمینه آفات و بیماری های مهم کشت های استراتژیک استان بویژه گندم ،ذرت،نخیلات، مرکبات و سبزی و صیفی از سایر فعالیت برجسته حفظ نباتات خوزستان است.(در سطحی معادل 58500 هکتار طرح اجرا شده است)
 11. استان خوزستان سالانه با ضدعفونی بیش از 115 هزار تن بذر گندم و جو جهت پیشگیری از بیماری های بذر زاد گندم در کشور رتبه اول را در طی 11 سال گذشته حفظ نموده است.
 12. تحت پوشش قرار گرفتن 10% از کل سطوح کاشت مزارع و باغات استان به میزان 153496 هکتار در سال 93-92 در قالب پروژه مدیریت مبارزه تلفیقی بر علیه آفات ، امراض و علف های هرز.
 13. برنامه ریزی خرید و توزیع مواد و تجهیزات مبارزات غیر شیمیایی و همچنین سموم میکروبی جهت پوشش 153496 هکتار از مزارع و باغات استان تحت مدیریت مبارزه تلفیقی IPM .
 14.  در زیرمجموعه حفظ نباتات هم اکنون 108 فروشگاه مجاز سموم کشاورزی،10 شرکت ضدعفونی و سمپاشی محصولات کشاورزی،44 کلینیک تشخیص آفات و بیماری های گیاهی و 12 مرکز تولید حشرات مفید راه اندازی شده و تعداد 266 از فارغ التحصیلان کشاورزی مشغول به کار می باشند.