امروز جمعه ۰۱ شهريور ۱۳۹۸

تازه ها

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ساعت ۰۴:۲۹ | کد خبر : 9951
چاپ

حفاظت از خاک اصلی ترین ضامن امنیت غذایی

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: حفظ زمین های کشاورزی اصلی ترین ضامن تأمین امنیت غذایی جامعه و جزء لاینفک اقتصاد روستایی محسوب می شود.
مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: حفظ زمین های کشاورزی اصلی ترین ضامن تأمین امنیت غذایی جامعه و جزء لاینفک اقتصاد روستایی محسوب می شود.

 

حفاظت از خاک اصلی ترین ضامن امنیت غذایی

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: حفظ زمین های کشاورزی اصلی ترین ضامن تأمین امنیت غذایی جامعه و جزء لاینفک اقتصاد روستایی محسوب می شود.

 بنا بر گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان: خاک به عنوان منبع طبیعی، سرمایه ملی و بستر حیات، نقش اساسی در استقرار و رشد جوامع بشری و نیز سایر مخلوقات دارد و در واقع بخشی از زنجیره غذایی انسان و سایر حیوانات از خاک می باشد.

‌به منظور ارج نهادن به اهمیت خاک و جلوگیری از نابودی آن در سال ۲۰۰۲ بر اساس پیشنهاد اتحادیه جهانی علوم خاک، روز پنجم دسامبر به‌عنوان روز جهانی خاک نام‌گذاری شد تا دولت‌ها، سیاست‌گذاران و فعالان بخش خصوصی به‌طور جدی به تکاپو افتاده و برای رفع نواقص، اصلاح روش‌ها و بهبود اوضاع کیفی خاک‌ها چاره‌اندیشی کنند.

در آستانه روز جهانی خاک مدیر امور اراضی سازمان در گفتگو با خبرنگار ما گفت: یکی از راههای ایجاد تعادل میان جمعیت و تولید مواد غذایی پایدار برای رفع نیازهای فزاینده جوامع بشری، اولویت دادن به گسترش فعالیتهای کشاورزی از طریق افزایش تولیدات این بخش با در نظر گرفتن ملاحظات توسعه پایدار است. رکن اساسی این امر حفظ زمینهای کشاورزی با کاربری های زراعی و باغی و سایر زیر بخش های مرتبط کشاورزی است.

عبدالکاظم شاچری افزود: حفظ زمین های کشاورزی اصلی ترین ضامن تأمین امنیت غذایی جامعه و جزء لاینفک اقتصاد روستایی محسوب می شود و برنامه ریزی منطقی برای ساماندهی و حفظ کاربری اراضی کشاورزی نیز نقشی غیرقابل انکار در توسعه پایدار کشاورزی و متوازن جامعه دارد.

 

وی ادامه داد: خاک از منابع تجدیدپذیر به شمار می رود اما براساس منابع مختلف تشکیل هر سانتی‌متر خاک در شرایط مختلف آب و هوایی از 300 تا 500 سال طول می کشد.

 

شاچری ادامه داد: نعمت بزرگ خاک کشاورزی نقش موثری در تأمین امنیت غذایی جوامع و رفع نیازهای ضروری و حیاتی آنان دارد به طوری که عنصر خاک سرمایه بزرگی برای هر کشور محسوب می‌شود و همه جوامع برنامه‌های مدون ، کارشناسی و تخصصی در حفاظت و نگهداری از این سرمایه بزرگ ملی انجام می‌دهند.

 

وی اضافه کرد: حفاظت از خاک زراعی و جلوگیری از تغییرکاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی یکی از وظایف اصلی سازمان جهاد کشاورزی است که به نوبه خود بیشترین میزان حساسیت و دقت عمل و قاطعیت در این امر صرف می‌شود تا شاهد از بین رفتن خاک زراعی در استان نباشیم.

 

 

 

 

 

شاچری یکی از عوامل انسانی موثر در بیان زایی و تخریب خاک را تبدیل اراضی زراعی و باغات به مسکونی و ... عنوان کرد و افزود: کاهش تولید محصولات کشاورزی، مهاجرت روستاییان به شهر ،کاهش سطح درآمد روستاییان،کشاورزان و عشایر ،از دست رفتن فرصت های شغلی مولد ،ایجاد وابستگی به کشورهای بیگانه، کاهش سطح مهارت و توانمندی های روستاییان و بحران در امنیت غذایی کشور پیامدهای تغییر کاربری اراضی زراعی و باغها می باشد.

وی با بیان اینکه پایه و قوانین حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها و  جلوگیری از خرد شدن اراضی از جمله قوانین مترقی کشور در زمینه حفاظت منابع خاک کشاورزی و در راستای حمایت از تولید و بخش کشاورزی است ادامه داد:  اهرم های برخوردی و سلبی پیش بینی شده در این دو قانون در واقع سوءاستفاده کنندگان و سودجویان از اراضی کشاورزی را هدف قرار داده است.

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان از جمله اقدامات موثر جهت جلوگیری از تغییر کاربری اراضی را  راه اندازی گشت‌های ویژه حفظ اراضی کشاورزی ، تأمین خودروهای صحرایی ، افزایش زمینه مشارکت مردمی با سامانه ارتباطات 131، افزایش اقدامات پیشگیرانه و برخورد قاطع با تخلفات جدید، توسعه  فعالیت های ترویجی ، آموزشی و فرهنگ سازی عنوان کرد.

عبدالکاظم شاچری اظهار داشت: با پیگیری ها ی صورت گرفته و همکاری خوب مجموعه ستاد کل نیروهای مسلح، به خصوص ناجا در شهریور سال 97 ایجاد یگان حفاظت سازمان امور اراضی توسط ستاد کل نیروهای مسلح ابلاغ شد.

وی در پایان تصریح نمود: روز جهانی خاک فرصتی برای آگاهی بخشی عمومی درباره ضرورت های حفظ خاک و زمین های کشاورزی، تشریح خطرات ناشی از آلودگی، فرسایش و تغییرکاربری و تخریب خاک به عنوان یکی از ارکان محیط زیست و کشاورزی، آموزش و توانمندسازی جوامع محلی و اقشار مختلف، بررسی چالش‌ها و معضلات گوناگون پیش روی این عنصر حیاتی و ارائه راهکارهای عملی و علمی برای حفاظت از خاک است.

 

نظرات کاربران

  • پربازدید هفته
  • ماه
  • سال
خطا در دریافت اطلاعات

اوقات شرعی

نظرسنجی

طراحی سایت را چگونه ارزیابی میکنید ؟