امروز جمعه ۳۰ فروردين ۱۳۹۸

تازه ها

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ساعت ۰۳:۰۷ | کد خبر : 9950
چاپ

رهایی از وضعیت بحرانی با بارش های پاییزه

بارش های پاییزه موجب رهایی از وضعیت بحرانی در سال زراعی جاری شد.
بارش های پاییزه موجب رهایی از وضعیت بحرانی در سال زراعی جاری شد.

رهایی از وضعیت بحرانی با بارش های پاییزه

بارش های   پاییزه موجب رهایی از وضعیت بحرانی در سال زراعی جاری شد.

بنا بر گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان : رییس سازمان ضمن اعلام این خبر به مزایای بارش های پاییزه در سال زراعی جاری اشاره نمود و گفت : با توجه به این مطلب که بسیاری از مناطق استان مشکل شوری را دارا می باشد بارندگی های اخیر باعث شد مقداری از سطح  نمک خاک جابجا شده و از مرحله مرحله جوانه  و ریشه زنی خارج گردد ثانیاٌ یکنواختی بهتر و سر سبز شدن و از همه مهمتر رهایی از وضعیت بحرانی سال زراعی می باشد.

کیخسرو چنگلوایی با بیان این مطلب که در سال زراعی امسال ما با حدود یک میلیارد متر مکعب ذخیره وارد سال آبی شدیم افزود: در صورتی که این میزان در سال زراعی قبل که سال خوبی نبود حدود 2 میلیارد متر مکعب  بود و بارندگی های اخیر نوید بخش سال زراعی خوبی بود .

وی افزود: تاریخ توصیه شده کشت گندم در استان حدود 40 تا 45 روز می باشد که ما حدود 70 درصد آن را از دست داده ایم ولی حدود 94 درصد کشت را انجام داده ایم و جای نگرانی نیست و اگر این بارندگی ها ادامه یابد ذرت با تأخیر برداشت می شود و از مدیریت شهرستانها تقاضا می شود تمام تمهیدات را بکار گرفته و ذرت باقی مانده را برداشت کنند.

وی با بیان این مطلب که چهار محور برای سایت های الگویی پیش بینی شده است افزود : افزایش مهارت کشاورزان ، افزایش بهره وری آب ، الگوی کشت در رابطه با افزایش در واحد سطح و طرح هایی که مرتبط با  فاز اول طرح 550 هزار هکتاری می باشد محورهای چهارگانه را تشکیل می دهد.

وی با اعلام این مطلب که مدیریت  جهاد کشاورزی شهرستانها طرح 550 هزار هکتاری را یکی از اولویت های خود قرار دهندافزود : نتایج حاصل از اجرای  این طرح  را باید در یک عرصه 250 هزار هکتاری تعمیم و گسترش بدهیم . و مقدمه  تعمیم و گسترش این ایده آل انجام عملیات درست و صحیح می باشد.

چنگلوایی  با بیان این مطلب که سه مؤلفه را باید بعنوان عوامل بازدارنده مد نظر داشت گفت :  :  شوری 150 هزار هکتار از اراضی در قالب طرح 550 هزار هکتاری ، گرمای زود رس در مرحله گرده افشانی و تغذیه گندم  و دوره رشد گیاه در استان را می توان سه مؤلفه بازدارنده مد نظر قرار داد که حل این معضلات به حوزه تحقیقات برمی گردد.

نظرات کاربران

  • پربازدید هفته
  • ماه
  • سال
خطا در دریافت اطلاعات

اوقات شرعی

نظرسنجی

طراحی سایت را چگونه ارزیابی میکنید ؟