امروز جمعه ۰۱ شهريور ۱۳۹۸

تازه ها

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ساعت ۰۳:۰۶ | کد خبر : 9949
چاپ

اختصاص 830 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به کشت پاییزه

830 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان خوزستان به کشت پاییزه اختصاص داده شد.
830 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان خوزستان به کشت پاییزه اختصاص داده شد.

اختصاص 830 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به کشت پاییزه

830 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان خوزستان  به کشت پاییزه اختصاص داده شد.

بنا بر گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان : معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان در جلسه بررسی کشت های پاییزه در استان ضمن اعلام خبر فوق اظهار داشت : برنامه کشت پاییزه امسال 830 هزار هکتار می باشد که به شهرستانها ابلاغ گردیده و این محصولات شامل غلات پاییزه ، سبزی و صیفی ، حبوبات و نباتات صنعتی است.

محمد قاسمی نژاد با بیان این مطلب که عملیات برداشت محصولات تابستانه حدود 45 روز بصورت مستمر و شبانه روزی انجام گردیده افزود: عملیات برداشت محصولات تابستانه توسط  شهرستانها، مراکز خدمات ،محققین و مدیران ستادی در قالب یک تیم عملیاتی صورت گرفته است.

وی افزود: در بازدیدی که از مزارع حمیدیه و دشت آزادگان صورت گرفته مزارع از نظر آرایش کشت و تراکم نسبت به گذشته  عالی بوده  و این امر  با هدایت و همفکری محققان  صورت گرفته و منجر به نتیجه مثبت شده است.

قاسمی نژاد با بیان این مطلب که اغلب مزارع جنوب در مرحله پنجه دهی و عملیات داشت می باشند  گفت : فعالیت گسترده ای را باید در زمینه علفهای هرز و کود ازته آغاز و با توجه به شرایط اقلیمی خاصی که در سال جاری حادث شده ، شرایط را مدیریت کنیم.

وی با  اعلام این موضوع که 70 درصد کود کشور به استان خوزستان و گلستان  اختصاص داده شده است افزود: از این 100 درصد ، 75 درصد مربوط به خوزستان و 25 درصد مربوط به استان گلستان است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان افزود: 56 هزار تن انواع بذور گندم در طبقه گواهی شده از جمله چمران 2 ، مهرگان ، سیروان ، برات ، شبرنگ و کریم در نظر گرفته شده است و شهرستانها سریعاٌ اقدام به تحویل سهمیه های ابلاغی پیگیری و بذور را به شهرستان حمل کرده و در اختیار کشاورزان قرار دهند.

وی به سهمیه کود اختصاصی به استان  اشاره نمود و گفت : 168 هزار تن کود ازته ، 63 هزار تن کود فسفاته و 63 هزار تن کود پتاسه سهمیه استان می باشد که برنامه ریزی  و ابلاغ شده است .

قاسمی نژاد با بیان این مطلب که بارش های اخیر مشکل آب را برطرف نموده افزود: با هماهنگی هایی که با شرکتهای نفتی صورت گرفته مشکلات تأمین سوخت نیز به حداقل رسیده است.

وی به تسهیلات در نظر گرفته شده اشاره نمود و گفت : 10351 میلیارد ریال تسهیلات  بانکی جهت محصولات گندم آبی  و دیم  ، جو آبی و دیم ، چغندر قند ، کلزا ، سیب زمینی ، پیاز ، حبوبات و محصولات علوفه ای  برنامه ریزی و  در نظر گرفته  شده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان  گفت : جهت 853 هزار هکتار از محصولات زراعی شامل غلات ، نباتات صنعتی ، دانه های روغنی ، سبزیجات و سایر گیاهان برنامه ریزی و تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند.

قاسمی نژاد به کشت دیم در استان اشاره نمود و افزود: کشت دیم در استان تقریباٌ به اتمام رسیده و بر اساس سهمیه 152 هزار هکتار بوده که نسبت به سال گذشته که 82 هزار هکتار بوده تقریبا 2 برابر شده است.

وی به درصد پیشرفت کشت گندم در استان اشاره نمود و گفت : کشت گندم آبی 93 درصد ، دیم 95 درصد و میانگین کشت  94 درصد می باشد در حالی که هنوز بخش قابل توجهی از زمان کشت گندم آبی باقی مانده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی در ادامه افزود: با استانهای همجوار از جمله فارس و کرمانشاه برای کارنده های کشت مستقیم هماهنگی هایی صورت گرفته است.

نظرات کاربران

  • پربازدید هفته
  • ماه
  • سال
خطا در دریافت اطلاعات

اوقات شرعی

نظرسنجی

طراحی سایت را چگونه ارزیابی میکنید ؟