امروز جمعه ۰۱ شهريور ۱۳۹۸

تازه ها

تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷ - ساعت ۱۲:۲۷ | کد خبر : 9661
چاپ

یک میلیون هکتار باغات کشور در ۵ سال آینده زیر سایبان می روند

پیش بینی می شود ظرف پنج سال آینده ، یک میلیون هکتار باغات کشور زیر سایبان بروند.
پیش بینی می شود ظرف پنج سال آینده ، یک میلیون هکتار باغات کشور زیر سایبان بروند.
یک میلیون هکتار باغات کشور در ۵ سال آینده زیر سایبان می روند

پیش بینی می شود ظرف پنج سال آینده ، یک میلیون هکتار باغات کشور زیر سایبان بروند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مجری طرح توسعه گلخانه های کشور در گفت و گو با خبرنگار ما ضمن اعلام این مطلب افزود: امسال برای اجرای طرح سایبان ها نزدیک به یک هزار هکتار مجوز صادر شده است.

دکتر ولی اله بنی عامری کاهش تنش های محیطی و تبخیر آب، سرمازدگی، گرمازدگی، آفتاب سوختگی، بادها و باران های شدید، جلوگیری از خسارات ناشی از آفات و پرندگان را از اهداف اجرای این طرح کلان برشمرد.

وی اظهار داشت: در راستای توسعه سایبان در باغات در ۱۷ استان کشور، پایلوت تحقیقاتی برنامه ریزی کرده ایم که در حال تصویب است.

بنی عامری با بیان این که اجرای پایلوت تحقیقاتی در زمینه توسعه سایبان ها در اراضی باغی اواخر سال آغاز می شود، تصریح کرد: این طرح تحقیقاتی دو ساله با مشارکت موسسه های تحقیقات بخش کشاورزی و دفتر طرح توسعه گلخانه های کشور اجرا می شود.

وی سطح باغات کشور را دو میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار عنوان کرد و گفت: این سایبان ها برای تولید سبزی و صیفی گلخانه ای به ویژه در مناطق جنوب کشور کاربرد دارد.

مجری طرح توسعه گلخانه های کشور در عین حال اذعان داشت: باغات جدید الاحداث باید زیر سایبان بروند.

وی با اشاره به اصلاح و جوانسازی ۴۰۰ هزار هکتار باغات، اعلام کرد: اگر این باغات به سمت کشت متراکم بروند الزاما باید از سایبان استفاده کنند.

بنی عامری درباره خسارات ناشی از تنش های محیطی به باغات گفت: سالانه ۷۰۰ هزار هکتار از اراضی باغی در معرض آسیب های ناشی از تنش های محیطی هستند و سالانه ۱۰ هزار میلیارد تومان باغات کشور از این محل دچار خسارت می شود.

وی خاطر نشان کرد که طراحی سایبان ها، تدوین دستور العمل فنی و اجرای آن توسط این دفتر انجام و در سال ۹۶ به استان ها ابلاغ شده است.

بنی عامری اظهار داشت: جنس سایبان ها از پوشش پولیمری هستند و تا ۱۰ سال دوام دارند.

وی گفت: در ایتالیا بخش عمده ای از باغات زیر پوشش سایبان است و کشورهای اروپای شرقی همچون صربستان در باغات از سایبان استفاده می کنند.


نظرات کاربران

  • پربازدید هفته
  • ماه
  • سال
خطا در دریافت اطلاعات

اوقات شرعی

نظرسنجی

طراحی سایت را چگونه ارزیابی میکنید ؟