امروز يكشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸

تازه ها

تاریخ انتشار : يكشنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۷ - ساعت ۰۷:۰۱ | کد خبر : 9330
چاپ

چغندر قند و کلزا گل سرسبد محصولات پاییزه خوزستان

جلسه شورای کشاورزی استان جهت برنامه ریزی برای کشت های پاییزه تشکیل شد.
جلسه شورای کشاورزی استان جهت برنامه ریزی برای کشت های پاییزه تشکیل شد.

 

 

چغندر قند و کلزا گل سرسبد محصولات پاییزه خوزستان

 

جلسه شورای کشاورزی استان جهت برنامه ریزی برای کشت های پاییزه تشکیل شد.

 بنا بر گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان: با حضور استاندار محترم ، مدیر کل مدیریت بحران، رییس سازمان برنامه و بودجه ، رییس سازمان جهاد کشاورزی ، مدیران کل ادارات تابعه و معاونین سازمان جلسه شورای کشاورزی استان برگزار گردید.

سرپرست اداره کل هواشناسی استان در این جلسه از کاهش 33 و نیم درصدی بارندگی در استان نسبت به دوره بلند مدت خبر داد و گفت: با توجه به اخرین خروجی های اقلیمی برای مهر و آبان ماه سال جاری وضعیت نزدیک به نرمال را پیش بینی خواهیم کرد.

سبزه زاری همچنین کاهش 5 تا 10 میلی متری را برای اواخر آذر و دی ماه پیش بینی کرد و افزود : این کاهش بارندگی در جنوب شرق استان محسوس تر خواهد بود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان نیز در این جلسه سطح کشت پاییزه در سال زراعی گذشته را با توجه به بارندگی های کم و خشکسالی 850 هزار هکتار عنوان کرد و اظهار داشت:  عوامل مدیریتی همچون آرایش کشت، تغذیه و تاریخ کشت، از جمله مواردی است که باعث شد با عوامل منفی همچون خشکسالی شدید ، درجه بالا ی دما و ریزگردها مقابله صورت گیرد .

محمد قاسمی نژاد ادامه داد: در سال زراعی 97-96 تولید گندم استان به یک میلیون و 522 هزار تن رسید در صورتیکه پیش بینی ها حکایت از تولید یک میلیون و 360 هزار تن داشت و در تولید این محصول خوشبختانه رتبه اول در کشور را از آن خود نمودیم.

وی با اشاره به اهمیت تولید محصولات استراتژیک چغندر قند و کلزا اظهار داشت: خوزستان با تولید 900 هزار تن چغندرقند پاییزه رتبه اول تولید این محصول را به خود اختصاص داده است.

قاسمی نژاد با بیان اینکه  تولید محصولات زراعی و باغی استان در سال زراعی گذشته 15 و 8 دهم میلیون تن بوده است افزود: برای سال زراعی 98-97 سطح زیر کشت محصولات پاییزه 820 هزار هکتار پیش بینی گردیده است .

وی به برنامه ریزی های صورت گرفته در خصوص تأمین کود و بذر مورد نیاز کشاورزان اشاره نمود و گفت: حدود 56 هزار تن گندم بذری با 7 رقم برتر ، 6 هزار تن بذر مادری با 11 رقم و 500 تن بذر پرورشی با  14 رقم  مورد نیاز می باشد همچنین 162 هزار تن انواع کود پیش بینی گردیده که تاکنون 30 هزار تن آن در انبار شرکت خدمات حمایتی ذخیره شده است.

قاسمی نژاد سطح کشت های پاییزه آبی را 620 هزار هکتار و سوخت مورد نیاز را 305 میلیون لیتر بیان کرد که 294 میلیون لیتر آن جهت مصرف در مزرعه و مابقی برای کارهای خارج از مزرعه صورت می گیرد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان تسهیلات مورد نیاز جهت ارائه به متقاضیان برای انواع محصولات زراعی را یک هزار و 35 میلیارد تومان عنوان کرد که اکثر پرداخت ها توسط بانک کشاورزی صورت می گیرد.

محمد قاسمی نژاد همچنین برنامه ریزی های صورت گرفته برای سطح پیش بینی شده جهت بیمه محصولات کشاورزی را 853 هزار هکتار بیان نمود.

 

 

وی درخواست نمود: برای محصولات پاییزه به خصوص محصولات چغندر قند و کلزا که تاریخ کشت آنها زودتر می باشد در حوضه های مختلف آبریز ، آب تخصیص و تأمین یابد همچنین مصرف آب در حوضه آبریز استان های بالادست رودخانه ها ی کرخه و مارون مدیریت گردد.

وی برآورد لازم برای 110 دستگاه خودروی مورد نیاز جهت اعمال مدیریت مزرعه را 2 میلیارد تومان اعلام کرد و خواستار پیگیری معوض کشت های تابستانه به خصوص در حوضه مارون و هندیجان شد.

در ادامه رییس سازمان تاریخ کشت محصولات کلزا و چغندر قند پاییزه را بسیار مهم  برشمرد و گفت: در حال حاضر شوش تقاضای 18 هزار هکتار جهت کشت چغندر قند پاییزه را دارد.

کیخسرو چنگلوایی با بیان اینکه بیش از 97 درصد محصول چغندرقند پاییزه کشور در استان خوزستان کشت می گردد پایداری و تأثیر چغندر قند بر روی حاصلخیزی خاک و تأثیر مثبت بر کشت بعدی را از عوامل مهم رغبت کشاورزان به کشت این محصول دانست.

وی افزود: بر اساس پیش بینی های صورت گرفت از سوی سازمان جهاد کشاورزی برای آب اول و دوم محصول چغندر قند پاییزه یکصد میلیون مترمکعب نیاز می باشد.

در پایان این جلسه استاندار دستور ات لازم جهت مسائل مطرح شده را صادر نمود.

 

 

 

 

 

نظرات کاربران

  • آخرین اخبار
  • پربحث ترین اخبار
  • پربازدید هفته
  • ماه
  • سال
خطا در دریافت اطلاعات

اوقات شرعی

نظرسنجی

طراحی سایت را چگونه ارزیابی میکنید ؟