امروز دوشنبه ۱۱ فروردين ۱۳۹۹

تازه ها

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۵ - ساعت ۰۸:۰۳ | کد خبر : 3784
چاپ

برگزار شد:

بررسی قیمت تضمینی شلتوک و برنج دراستان خوزستان

جلسه هم اندیشی برنج کاران و کارخانه داران برنج و بررسی قیمت برنج و شلتوک برگزار شد.
جلسه هم اندیشی برنج کاران و کارخانه داران برنج و بررسی قیمت برنج و شلتوک برگزار شد.

 

بررسی قیمت تضمینی شلتوک و برنج دراستان خوزستان

جلسه هم اندیشی برنج کاران و کارخانه داران برنج و بررسی قیمت برنج و شلتوک برگزار شد.

بنابر گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان : با حضور رئیس انجمن برنج استان خوزستان ،عضو هيئت مديره نظام صنفي و رئيس كانون خبرگان كشاورزي استان، انجمن حمایت از مصرف کنندگان ، مدیران سازمان جهاد کشاورزی ،  مدیران تعاون روستایی ،نمايندگان شالیکاران و صاحبان واحدهاي برنجكوبي جلسه هم اندیشی برنج کاران و کارخانه داران برنج و بررسی قیمت برنج و شلتوک در اداره کل تعاون روستایی استان برگزار شد.

در ابتدای این جلسه رئیس انجمن برنج استان به مشکلاتی که در فصل برداشت برنج گریبانگیر شالیکاران و شالیکوبی های استان می باشد اشاره کرد و گفت: استان خوزستان بعد از مازندران و گیلان سومین تولید کننده برنج کشور است و بیشترین عضو را در انجمن برنجکاران دارد ویکی از مشکلات اساسی  آزاد کردن واردات برنج خارجی به کشور در فصل برداشت برنج استان است در حالیکه در فصل برداشت برنج در شمال کشور واردات ممنوع اعلام می شود.

محمد سواری افزود : شالیکوبی های استان با مشکلاتی همچون انشعابات برق ، سوخت و گاز مواجه هستند  همچنین سازمان غذا و دارو نظارت مناسبی بر کارخانجات برنجکوبی ندارد و متاسفانه برخی از کارخانجات برنجکوبی برنج خارجی نامرغوب را به همراه برنج ایرانی به فروش می رسانند.

وی ادامه داد : کارخانه های شالیکوبی زیر مجموعه صنایع کشاورزی می باشند بنابر این نرخ بیمه افراد شاغل در کارخانجات برنجکوبی نیز باید جزء بیمه کشاورزی محسوب شود با وجود پیگیری های مداوم هنوز پاسخی از جانب سازمان تامین اجتماعی برای حل این موضوع داده نشده است همچنین برخی از بانک ها برای اعطای تسهیلات مدارک این کارخانجات را که دارای مجوز نظام صنفی هستند قبول ندارد.

سواری به اقداماتی که در فروش برنج مرغوب خوزستانی بسیار موثر می باشد نیز اشاره کرد و گفت : در سال جاری حدود 50 درصد از شالیکوبی ها مدرنیزه شده اند و این کارخانجات را مکلف کرده ایم که علاوه بر بسته بندی خوب و درخور، شماره شناسه کارخانه را روی کیسه برنج حک کنند بدین صورت کارخانجاتی که برنج بی کیفیت را به فروش می رسانند شناسایی و با آنها برخورد خواهد شد.

در ادامه این جلسه مدیر زراعت سازمان با اشاره به بارندگی های خوب سال گذشته گفت : دولت برنجها را از نظر کیفیت به سه گروه تقسیم می کند که خوزستان در گروه سوم قرار می گیرد و بدین ترتیب دولت قیمت تضمینی شلتوک را برای استان خوزستان 26 هزار و 500 ريال در نظر گرفته است.

سید احمدی افزود : طبق بررسی ها و گزارشاتی که  از شهرستانها به دست ما رسیده و با در نظر گرفتن تمام هزینه های شالیکاران هزينه توليد هر كيلوگرم شلتوك در استان بین  21 هزار تا 22 هزار ریال می باشد.

وی اظهار داشت : البته این قیمت با توجه عرضه و تقاضا و همچنین هزینه هر کشاورز متغیر خواهد بود.

رحمانی عضو انجمن حمایت از مصرف کنندگان استان نیز به فرهنگ سازی استفاده از برنج خوزستان در واحدهای عرضه و سازمانها و ارگانهای استان اشاره کرد و گفت : به منظور رقابت با برنجکوبی های خصوصی که بعضاٌ با قیمت های پایین برنج را از شالیکاران خریداری می کنند و باعث نارضایتی آنها می شوند اگر تعاون روستایی اقدام به راه اندازی کارخانه برنجکوبی کند فضای رقابتی بین برنجکوبی های خصوصی و دولتی به وجود خواهد آمد.

در ادامه این جلسه شالیکاران و برنجکوبان حاضر در جلسه به ارائه مشکلات و نقطه نظرات خود پرداختند.   

نظرات کاربران

  • آخرین اخبار
  • پربحث ترین اخبار
  • پربازدید هفته
  • ماه
  • سال
خطا در دریافت اطلاعات

اوقات شرعی

نظرسنجی

طراحی سایت را چگونه ارزیابی میکنید ؟