امروز جمعه ۲۸ تير ۱۳۹۸

تازه ها

تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ساعت ۰۱:۱۴ | کد خبر : 363
چاپ

آغاز عملیات واکسیناسیون سراسری علیه بیماری لمپی‌اسکین در خوزستان از نیمه خردادماه

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی دامپزشکی خوزستان خبر داد
آغاز عملیات واکسیناسیون سراسری علیه بیماری لمپی‌اسکین در خوزستان از نیمه خردادماه

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی دامپزشکی خوزستان از آغاز عملیات واکسیناسیون سراسری علیه بیماری لمپی‌اسکین در این استان از نیمه خردادماه سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز، ظهر امروز ستاد بررسی اپیدمیولوژیکی بیماری لمپی اسکین با حضور معاون سلامت، رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی، روسای ادارات دامپزشکی شهرستان در محل اداره کل دامپزشکی خوزستان تشکیل شد.

 رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی دامپزشکی خوزستان در این نشست، هدف از برگزاری این جلسه را دستیابی به راهکارهای کنترلی و پیشگیرانه و نیز جلوگیری از بروز خسارات اقتصادی بیشتر به دامداران استان دانست و اظهار کرد: با توجه به بررسی‌های به عمل آمده و با نظر به تک گیر بودن کانون‌های بیماری لمپی اسکین، انجام اقدامات موثر در این زمینه الزامی است.

منوچهر قریب ممبینی با تاکید بر اینکه این بیماری مختص دام بوده و قابل سرایت به انسان نیست، به اهمیت واکسیناسیون در پیشگیری از بیماری اشاره کرد و گفت: دام‌های واکسینه به مدت یک سال علیه بیماری ایمن خواهند بود لذا این اداره کل با حداکثر توان و بهره مندی از نیروهای بخش دولتی و خصوصی عملیات واکسیناسیون سراسری علیه بیماری لمپی اسکین از نیمه دوم خرداد ماه سال جاری در همه دامداری‌های دام سنگین استان را آغاز خواهد کرد.

وی افزود: در این ستاد به بیان مباحثی پیرامون برنامه‌ریزی دقیق و مدیریت شهرستان‌ها جهت انجام عملیات مایه کوبی علیه بیماری که توسط مراکز مایه کوبی بخش خصوصی صورت خواهد گرفت، پرداخته شد و همچنین تاکید شد بازرسی و نظارت بر عملکرد این مراکز را در حین عملیات و پس از اتمام عملیات در دستور کار قرار دهند و با مایه کوبان متخلف برخورد کنند.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی دامپزشکی خوزستان در پایان از دامداران خواست در صورت مشاهده هرگونه علایم بیماری در گاوها مراتب را به نزدیک‌ترین واحد دامپزشکی گزارش کرده و از هر گونه نقل و انتقال گاوها بدون دریافت مجوز قرنطینه‌ای ـ بهداشتی توسط دامپزشکی خودداری کنند.

در این جلسه ضمن بیان اهمیت بیماری، تمام اقدامات ضروری برای کنترل و حذف بیماری در سطح دامداری‌های استان مورد بررسی قرار گرفت و روسای ادارات دامپزشکی شهرستان‌های درگیر گزارشی از اقدامات صورت گرفته در سال گذشته و سال جاری به‌ منظور کنترل بیماری را به همراه گزارش تحلیلی و بررسی اپیدمیولوژیک بیماری ارائه کردند.

تقویت سیستم پایش و مراقبت فعال بیماری، کانون‌یابی و بررسی اپیدمیولوژیک در خصوص رخداد بیماری، انجام عملیات سمپاشی برای کنترل جمعیت کنه‌ها، برگزاری دوره‌های آموزشی و ترویجی در زمینه کلنیسین‌ها و نیز دامداران از جمله مواردی است که در این کمیته به آنها پرداخته شد.

نظرات کاربران

  • پربازدید هفته
  • ماه
  • سال
خطا در دریافت اطلاعات

اوقات شرعی

نظرسنجی

طراحی سایت را چگونه ارزیابی میکنید ؟