امروز پنجشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۹

تازه ها

تاریخ انتشار : سه شنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۹ - ساعت ۰۲:۰۲ | کد خبر : 12989
چاپ

اقتصاد شکوفا با تولید کنجد ناشکوفا در خوزستان

180 تن کنجد ناشکوفا در خوزیتان تولید می شود.
180 تن کنجد ناشکوفا در خوزیتان تولید می شود.

 

اقتصاد شکوفا با تولید کنجد ناشکوفا در خوزستان

180 تن کنجد ناشکوفا در خوزیتان تولید می شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان : معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان خوزستان گفت: در حال حاضر 180 تن از بذر رقم ناشکوفای کنجد در کشت و صنعت شهید رجایی شهرستان دزفول تولید شده که علاوه بر تامین بذر مورد نیاز استان بخش عمده‌ای از نیاز بذری کشور را نیز تامین کرده است.

محمد قاسمی نژاد افزود: گیاه کنجد با نام علمی L.Sesamum indcum از جمله گیاهان بومی ایران است که از قرن‌ها پیش در مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر کشور کشت می‌شده و دارای نیاز آبی کم، گرمادوست و همچنین مقاومت زیادی به خشکی و گرما دارد.

وی اظهار داشت: از جمله مزایای کنجد می‌توان به اهمیت فراوان این محصول در توسعه کشاورزی مناطق خشک و نیمه خشک به عنوان یک کشت تابستانه، زراعت دوم در تناوب با غلات و نباتات جالیزی و اهمیت بسزایی که در توسعه کشاورزی پایدار دارد اشاره کرد.

قاسمی‌نژاد اظهار داشت: کشت این محصول به دلیل برداشت سخت و غیرمکانیزه در چندین سال اخیر به شدت در استان و کشور کاهش یافت و از آنجا که دانه این گیاه دارای حدود 25 درصد پروتئین و بین 45 تا 60 درصد روغن است صنایع فرآوری را تحت تاثیر قرار داد.

وی تصریح نمود: با توجه به فواید بی شمار این محصول از جمله کمک به خودکفایی روغن کشور، نیاز صنایع برای تولید انواع مشتقات این محصول از جمله حلوا، شیرینی و شکلات و .... از یک طرف و مشکلات برداشت غیرمکانیزه آن از سوی دیگر به کمک مجری طرح دانه‌های روغنی کشور و معاونت زراعت وزارت متبوع در یک پروسه زمانی چند ساله رقمی از کنجد با ویژگی‌های خاص در کشت و صنعت شهید رجایی دزفول تولید، بررسی و ازدیاد یافت.

قاسمی نژاد یادآور شد: این رقم که به عنوان کنجد ناشکوفا و با نام مهاجر تولید شده است قابلیت کاشت، داشت و برداشت را به صورت کاملا مکانیزه دارد که مشکلات و مشقات ذکر شده برداشت را کاملا مرتفع کرده است.

وی با بیان اینکه کشت این محصول بسیار اقتصادی و مقرون به صرفه بوده و می‌تواند در الگوی کشت تابستانه استان و کشور قرار گیرد اضافه کرد: در حال حاضر 180 هزار کیلوگرم از بذر رقم ناشکوفای کنجد در کشت و صنعت شهید رجایی شهرستان دزفول تولید شده که علاوه بر تامین بذر مورد نیاز استان بخش عمده‌ای از نیاز بذری کشور را نیز تامین کرده است.

 

 

 

نظرات کاربران

  • پربازدید هفته
  • ماه
  • سال
خطا در دریافت اطلاعات

اوقات شرعی

نظرسنجی

طراحی سایت را چگونه ارزیابی میکنید ؟