امروز جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸

تازه ها

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ساعت ۰۷:۱۶ | کد خبر : 12153
چاپ

خوشه های گندم دوروم خوزستان سررشته کارخانجات ماکارونی

در حال حاضر گندم دوروم استان از لحاظ کیفیت نیز مقام اول را دارا می باشد و آرد سمولینای حاصل از این گندم دارای کیفیت بالایی است.
در حال حاضر گندم دوروم استان از لحاظ کیفیت نیز مقام اول را دارا می باشد و آرد سمولینای حاصل از این گندم دارای کیفیت بالایی است.

خوشه های گندم دوروم خوزستان سررشته کارخانجات ماکارونی

در حال حاضر گندم دوروم استان از لحاظ کیفیت نیز مقام اول را دارا می باشد و آرد سمولینای حاصل از این گندم دارای کیفیت بالایی است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان: معاون موسسه ثبت و کنترل بذر و نهاده، مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی و مدیرکل دفتر غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی به خوزستان سفر کردند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان در حاشیه جلسه کمیته بذر هدف از این سفر را بررسی وضعیت کشت های پاییزه از جمله گندم و برداشت محصولات تابستانه برنج و ذرت دانه ای عنوان کرد و گفت: سالانه حدود 70 تا 75 هزار تن بذر  مادری، گواهی شده و طبقات مختلف پرورشی در استان تولید می شود که معادل 15 درصد تولید بذر کشور می باشد و در این خصوص رتبه اول کشوری را دارا می باشیم .

محمد قاسمی نژاد افزود: یکی از موضوعات مهمی که در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت تجدید نظر بر روی  برنامه بذری استان در سال 1400-1399 بود و در نهایت تصمیم به افزایش ارقام مهم گندم تیپ دروم گرفته شد .

وی با اشاره به به اینکه استان خوزستان قطب تولید گندم دروم کشور می باشد اظهار داشت: همچنین مقرر شد قراردادهایی بین انجمن مصرف کنندگان گندم دروم با بنیاد توانمندسازی گندمکاران استان منعقد شود و  بر اساس آن گندم دروم ده درصد بالاتر از قیمت دولت از کشاورز خریداری شود و این در حالی است که در حال حاضر نیز قیمت گندم دروم 100 تومان بیشتر از گندم نان می باشد.

قاسمی نژاد با بیان اینکه تولید گندم استان تا چند سال اخیر به 300 هزار تن رسیده بود تصریح نمود: با توجه به عدم استقبال کارخانجات ماکارونی از گندم دوروم داخلی میزان تولید در کشور کاهش پیدا کرد ولی رویکرد جدید دولت کارخانجات را موظف به خرید گندم دروم تولید کشور نموده است.

وی ادامه داد: خوزستان دارای پتانسیل بالایی در تولید گندم دوروم از نظر کمی و کیفی  می باشد و در حال حاضر نیز از نظر کیفیت نیز مقام اول را دارا می باشد و آرد سمولینای حاصل از این گندم در استان نیز دارای کیفیت بالایی است.

قاسمی نژاد یکی دیگر از موضوعات مطرح شده در این جلسه را بررسی راهکارهایی برای انتقال بذرهای گواهی شده به مزرعه و کشاورز عنوان نمود و گفت: بدلیل قیمت بالای گندم بذری و یارانه کمی که به آن تعلق گرفته شده نگرانی بین تولید کنندگان بذر افزایش یافته است که این موضوع نیز از نظر امتیازات برای شرکت های تولید بذر ،تأکیدهای فنی، ارتقاء کیفیت بذر، توع بذر و ترویج ارقام مختلف از سوی شرکت های تولید کننده مورد بررسی قرار گرفت.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان توسعه ارقامی که از پروژه ملی گندم بنیان در خوزستان بدست آمده از جمله لاین  ICS  را از دیگر موارد مطرح شده در این جلسه عنوان کرد.

محمد قاسمی نژاد تصریح نمود: تاکنون یک صد هزار هکتار از مزارع استان به زیر کشت گندم رفته که 90 درصد آن آبی و 10 درصد دیم می باشد.

وی سطح زیر کشت گندم سال زراعی جاری را 380 هزار هکتار آبی و 162 هزار هکتار دیم عنوان کرد.

 

 

نظرات کاربران

  • آخرین اخبار
  • پربحث ترین اخبار
  • پربازدید هفته
  • ماه
  • سال
خطا در دریافت اطلاعات

اوقات شرعی

نظرسنجی

طراحی سایت را چگونه ارزیابی میکنید ؟