امروز جمعه ۰۱ شهريور ۱۳۹۸

تازه ها

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ساعت ۰۲:۲۴ | کد خبر : 11520
چاپ

از کاهش هزینه ها تا افزایش عملکرد ،دستاورد طرح ملی گندم بنیان در خوزستان

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: با اجرای طرح ملی گندم بنیان در مجموع کاهش هزینه ها ، افزایش عملکرد و اقتصادی تر شدن کشاورزی را شاهد خواهیم بود .
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: با اجرای طرح ملی گندم بنیان در مجموع کاهش هزینه ها ، افزایش عملکرد و اقتصادی تر شدن کشاورزی را شاهد خواهیم بود .

 

از کاهش هزینه ها تا افزایش عملکرد ، دستاورد طرح ملی گندم بنیان در خوزستان

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: با اجرای طرح ملی گندم بنیان در مجموع  کاهش هزینه ها ، افزایش عملکرد و اقتصادی تر شدن کشاورزی را شاهد خواهیم بود .

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان: معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان گفت: رشد روز افزون جمعیت و افزایش مستمر تقاضای مواد غذایی در کشور باعث تحول و افزایش  کیفیت، کمیت و تنوع کوتاه مدت در بخش کشاورزی شده است که  در همین راستا با بکارگیری عوامل تولید و در چارچوب تکنولوژی پیشرفته و کارآمد و تأکید بر انتقال دانش فنی و مدیریت دانش می توان به افزایش کمی و پایداری در تولیدات کشاورزی دست یافت.

محمد قاسمی نژاد افزود: یکی از این طرح ها  پروژه ملی گندم بنیان( ایران-سیمیت ) می باشد که قرارداد آن  در سال 2018-2017 بین وزارت جهاد کشاورزی و موسسه بین المللی سیمیت منعقد گردید.

وی ادامه داد: این طرح در 3 استان آبی خوزستان، گلستان، و فارس و استانهای دیم شامل همدان، زنجان، قزوین و اردبیل اجرا شده است که شامل 3 پروژه اصلی کشاورزی حفاظتی، به نژادی و سیستم بذر می باشد.

قاسمی نژاد تصریح نمود: از مهمترین اهداف این پروژه افزایش گندم آبی به میزان 30 درصد پس از 5 سال و گندم دیم به میزان 25 درصد می باشد همچنین انتقال دانش و استفاده از مواد تکنولوژیکی با استفاده از داده های هواشناسی و در نهایت تغییر روش بهره بردار از اهداف دیگر اجرای این پروژه می باشد.

وی اضافه کرد : 4 پلاتفرم آموزشی ، ترویجی در جنوب( دشت آزادگان) ، شهید بهشتی( اندیمشک) ، شوش و پلاتفرم دزفول( شهید رجایی) و یک پلاتفرم تحقیقاتی در مرکز تحقیقات صفی آباد دزفول این طرح را اجرا می کنند که در حال حاضر عملیات کشت پاییزه در این پلاتفرم به انتها رسیده است.

قاسمی نژاد اظهار داشت: از ویژگی های این طرح ارتباط سه گانه اجرا، تحقیقات و کشاورز می باشد و این تعامل بسیاری از ابهامات و محدودیت هایی که در تولید وجود دارد را با کمک تجارب دنیا و مواد ژنتیکی و همچنین ماشین آلات کشاورزی به روز دنیا در زمینه کشاورزی حفاظتی  رفع می کند به طوریکه در کشت پاییزه ماشین آلات کشاورزی حفاظتی از سوی چندین شرکت داخلی از سراسر کشور به عنوان یک صنعت داخلی در پلاتفرم ها حضور خوبی داشتد.

وی از مهمترین یافته های کشت پاییزه را انتقال 3 رقم گندم موجود  در پلاتفرم های تحقیقاتی به پلاتفرم های ترویجی و بررسی آن ها دانست که با توجه به عملکرد بالای 7 تن و تحمل به ورس برتری خود را در بررسی ارقام امید بخش نشان داد و به همین دلیل مورد توجه کشاورزان در شمال و جنوب استان قرار گرفتند .

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان در ادامه گفت: بررسی بیماری ها از دیگر یافته های این پروژه ملی بوده که بر این اساس کاهش عملکرد گندم در اثر بیماری هایی که توجه کمتری به آن می شد  مشاهده گردید  همچنین نقش تغذیه متعادل نیز از دیگر یافته های این پروژه می باشد.

محمد قاسمی نژاد اضافه کرد: هر پلاتفرم تحقیقی ترویجی حدود 5 هکتار و شامل  6 سناریو به منظور بررسی اثرات تناوبی محصولات زراعی و 6 تا 7 آزمایش شامل بررسی ارقام امیدبخش ، تغذیه متعادل، عوامل زیان رسان (آفات ، بیماری ها ، علف های هرز)، بررسی ماشین های کارنده و ... است همچنین پلاتفرم تحقیقاتی در سطح 3 و 7 دهم هکتار اجرا می گردد.

وی ادامه داد: در این پلاتفرم ها هیچگونه عملیات خاک ورزی صورت نمی گیرد و به عبارت دیگر 6 عملیات در قالب یک عملیات انجام می شود همچنین با توجه به اینکه 30 درصد بقایای گیاهی در خاک باقی می ماند حاصلخیزی خاک ارتقا  می یابد ، ظرفیت نگهداری خاک و نفوذپذیری  افزایش پیدا می کند تهویه بهتری در خاک صورت می گیرد و در مجموع  کاهش هزینه ها ، افزایش عملکرد و اقتصادی تر شدن کشاورزی را شاهد خواهیم بود .

قاسمی نژاد تصریح نمود : کشت تابستانه شامل ذرت، حبوبات، سویا، آفتابگردان و کنجد نیز در این سناریوها انجام می شود و این محصولات به منظور تناوب با محصول بعدی که عمدتاٌ شامل گندم و کلزا می باشد کشت می گردند و در 5 سال آتی بهترین تناوب ها با این محصولات مهم و استراتژیک مشخص خواهد شد و به کشاورز در رعایت تناوب، کمک شایانی خواهد نمود.

وی از مدیریت های جهاد کشاورزی شهرستان هایی که پلاتفرم ها در آنها اجرا می شود و شهرستانهای اطراف درخواست نمود کشاورزان پیشرو و کارشناسان پهنه را در مقاطع مختلف به بازدید این پلاتفرم ها ترغیب نمایند

قاسمی نژاد در پایان با بیان اینکه هر کارشناس پهنه به عنوان یک همکار در طرح پلاتفرم های طرح ملی گندم بنیان تلقی می شود و هرجا که ضرورت پیدا کند مکلف به همکاری وحضور در این طرح ملی می باشد اظهار داشت: با توجه به اهمیت و رفع مشکلات بخش کشاورزی در افق 1404 این طرح مورد تأیید دو موسسه بین المللی فائو و سیمیت و همچنین وزارت جهاد کشاورزی می باشد بنابراین انتظار می رود مدیران جهاد کشاورزی در جریان چگونگی این طرح قرار گرفته و حمایت های لازم را از این طرح مهم داشته باشند.

 

 

 

 

نظرات کاربران

  • پربازدید هفته
  • ماه
  • سال
خطا در دریافت اطلاعات

اوقات شرعی

نظرسنجی

طراحی سایت را چگونه ارزیابی میکنید ؟