امروز دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸

تازه ها

تاریخ انتشار : يكشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ساعت ۰۳:۴۳ | کد خبر : 11345
چاپ

یک حریق کوچک، جنگل بزرگی را به نابودی می کشاند.

مدیر کل منابع طبیعی خوزستان گفت: از ابتدای سال تاکنون 96 مورد آتش سوزی در مراتع و جنگل های استان رخ داده است
مدیر کل منابع طبیعی خوزستان گفت: از ابتدای سال تاکنون 96 مورد آتش سوزی در مراتع و جنگل های استان رخ داده است

 

   یک حریق کوچک، جنگل بزرگی را به نابودی می کشاند.

مدیر کل منابع طبیعی خوزستان گفت: از ابتدای سال تاکنون 96 مورد آتش سوزی در مراتع و جنگل های استان رخ داده است

 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان: هر ساله پس از برداشت محصولات پاییزه ، کشاورزان بر اساس باورهای غلط کاه و کلش باقیمانده را  آتش می زنند و علاوه بر اثرات مخرب زیست محیطی سلامت انسان ها را به خطر می اندازند.

 مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در این باره می گوید: در سال زراعی 98-97 به دلیل بارندگی های فراوان پوشش های مرتعی و جنگلی زیادی در استان به وجود آمد همچنین گرما نسبت به سال های پیش زودتر آغاز شد و همه این موارد باعث شد آتش سوزی مراتع و جنگل ها از نیمه دوم فروردین آغاز شود در صورتی که در سال های قبل از نیمه دوم خرداد آغاز می شد.

 

علیرضا جمشیدیان با بیان اینکه یکی دیگر از عوامل مهم آتش گرفتن مراتع و جنگل ها عوامل انسانی از جمله آتش زدن کاه و کلش باقیمانده در مزارع می باشد افزود: از ابتدای سال تاکنون 96 مورد آتش سوزی در مراتع و جنگل های استان رخ داده است  که خوشبختانه با حضور به موقع نیروها در منطقه از خسارت بیش از حد جلوگیری گردید.

 وی ادامه داد:  پیش از فصل گرما در شورای صیانت از انفال عمومی مصوب گردید در صورت مشاهده آتش سوزی جنگل ها و مراتع مراتب به دستگاه قضایی شهرستان اطلاع داده شود و با متهم برخورد قانونی صورت گیرد همچنین مطابق با دستورالعمل اعلام شده، مدیریت بحران شهرستان ها بر عهده فرمانداران شهرستان ها و فرمانده عملیات عرصه مدیران منابع طبیعی شهرستان ها می باشند.

جمشیدیان با اشاره به اینکه با ایجاد نقشه پهنه بندی حریق با توجه به تعداد دفعات حریقی که در شهرستان ها اتفاق افتاده است شهرستان های بحرانی مشخص شده اند اظهار داشت: شهرستان های ایذه، باغملک، مسجدسلیمان و اندیمشک بیشترین آتش سوزی ها را داشته اند.

وی همچنین یکی دیگر از اقدامات صورت گرفته برای جلوگیری از سرایت آتش از مزرعه به مرتع را ایجاد فاصله با استفاده از ماشین آلات سنگین اعلام کرد و اضافه کرد: متاسفانه حدود 60 اصله درخت در سال جاری در شهرستان های مسجدسلیمان و بهبهان طعمه حریق شدند.

 

جمشیدیان از حضور و مشارکت دستگا ه ها و سازمان های مختلف از جمله هلال احمر، آتش نشانی ، NGO  ها ، انجمن کوهنوردان مردم در امر اطفاء حریق قدردانی کرد و تصریح نمود: اکیپ های منابع طبیعی به صورت 24 ساعته در شهرستان های مختلف حضور دارند تا در صورت دریافت گزارش یا مشاهده آتش سوزی سریعاٌ به منطقه اعزام شوند.

وی از سازمان جهاد کشاورزی نیز برای برگزاری کلاس های ترویجی آموزشی برای آشنایی هرچه بیشتر کشاورزان با اثرات سوء آتش زدن بقایای گیاهی نیز قدردانی نمود و از شهروندان درخواست کرد هرگونه آتش سوزی، تجاوز و تخریب عرصه های ملی را با شماره تلفن رایگان ۱۵۰۴ یگان حفاظت منابع طبیعی گزارش دهند.

 

 

نظرات کاربران

  • پربازدید هفته
  • ماه
  • سال
خطا در دریافت اطلاعات

اوقات شرعی

نظرسنجی

طراحی سایت را چگونه ارزیابی میکنید ؟