امروز دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸

تازه ها

تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ساعت ۰۴:۳۹ | کد خبر : 11333
چاپ

خوزستان استان اولین ها در بخش کشاورزی کشور

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در نشست با اصحاب رسانه دستاوردهای یکساله سازمان را تشریح کرد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در نشست با اصحاب رسانه دستاوردهای یکساله سازمان را تشریح کرد.

خوزستان استان اولین ها در بخش کشاورزی کشور

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در نشست با اصحاب رسانه دستاوردهای یکساله سازمان را تشریح کرد.

ه گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان:رییس سازمان در اولین روز هفته جهاد کشاورزی در نشست با خبرنگاران گفت:سال زراعی گذشته شرایط اقلیمی بدی را در استان شاهد بودیم به طوریکه سه سیل شدید در آذر و بهمن ماه سال گذشته و هنچنین فروردین ماه سال جاری حدود 197 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان را زیر آب برد و حدود 4 هزار و 700 میلیارد تومان به این اراضی هسارت وارد کرد

. کیخسرو چنگلوایی افزود: 40 درصد از بهترین اراضی آبی گندم در سیل اخیر  به زیر آب رفت و این در حالیست که خرید گندم 14 درصد بیش از سال گذشته بوده است

. وی در خصوص خرید کلزا نیز اظهار داشت:درسیلاب اخیر یک سوم از مزارع کلزای استان از بین رفت تاکنون خرید این محصول 61 درصد بیش از سال گذشته بوده است

.چنگلوایی میزان واردات روغن موردنیاز کشور را 84 درصد عنوان نمود و افزود:در فصل زراعی 99-98 قرار است در یکصد هزار هکتار از مزارع استان کلزا کشت گردد

وی به نجات 160 هزار هکتار از زمین های زیر آب رفته در سیل فروردین ماه اشاره کرد و اضافه کرد: در45 هزار هکتار از این اراضی به صورت ثقلی و 115 هزار هکتار نیز با استفاده از موتور پمپ ها و دستگاه های سنگین آب خارج شد.

چنگلوایی در ادامه با اشاره به آماده سازی 61 هزار هکتار از اراضی سیل زده خوزستان جهت کشت های تابستانه گفت: با توجه به اینکه 22 میلیارد مترمکعب آب در پشت سدهای استان وجود دارد از نظر الگوی کشت و سطح کشت در وضعیت مطلوبی قرار داریم و قرار است در بیش از 430 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان کشت تابستانه صورت گیرد و در این زمینه هیچ محدودیتی نداریم.

وی ادامه داد: تولید محصولات کشاورزی در استان 16 و 2 دهم میلیون تن می باشد و اگر سرانه مصرف سالانه هر نفر را یک تن درنظر بگیریم استان خوزستان تأمین کننده انواع محصولات برای 16 میلیون و 200 هزار نفر می باشد.

چنگلوایی با اشاره به تآمین گندم 12 میلیون نفر ، شکر 31 میلیون نفر ، تولید 33 درصدی ذرت دانه ای ، صادرات  35 درصدی خرمای کشور در استان افزود: 95 درصد بذر هیبریدی کلزا و 15 درصد بذر گندم نیز در خوزستان تولید می شود که نقش مهمی در تولید نهاده های کشاورزی کشور دارد

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان میزان درخواست کشت گلخانه ای از ابتدای سال جاری تاکنون را 270 هکتار عنوان کرد و و از آن به عنوان یک رکورد در استان نام برد و همچنین اظهار داشت: از سوی وزارت تسهیلات کم بهره تبصره 18 به این نوع کشت اختصاص پیدا کرده که بدون هیچ محدودیتی به متقاضیان واگذار می شود.

کیخسرو چنگلوایی در خصوص پرداخت خسارت به کشاورزان سیل زده گفت: طبق مصوبه هیئت دولت پرداخت خسارت به دو صورت تسهیلات بلاعوض و تهسلات قرض الحسنه 4 درصد به خسارت دیدگان پرداخت می شود که در این زمینه 926 میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض برای استان درنظر گرفته شده و 50 درصد آن نیز تاکنون تخصیص یافته و در صورت اعلام نقدینگی به خسارت دیدگان پرداخت می گردد.چنگلوایی تصریح نمود: 18 درصد واحدهای صنایع فرآوری ذرت  در استان است و در زمینه صنایع فرآوری پودر ماهی نیز حدود 10 درصد تولید کشور را دارا می باشیم .

وی با بیان اینکه کشاورزی در خوزستان ملی محور می باشد گفت: بر اساس آمار های بدست آمده در سال 94 بدون لحاظ کردن محصول نیشکر رتبه پنجم ارزش افزوده کشوری  را بدست اوردیم و قطعاٌ در آمارگیری جدید این رتبه ارتقاء خواهد یافت.

چنگلوایی ملخ صحرایی را مخرب ترین آفت بخش کشاورزی دانست و گفت: از همان ابتدای ورود ملخ به استان اطلاع رسانی ها و آموزش های لازم به کشاورزان داده شد و در این رابطه 25 باند فرودگاه تجهیز و 137 گروه پایش و 17 گروه سمپاش کار مبارزه با این آفت را برعهده گرفتند.

وی اظهار داشت: تاکنون در  860 هزار هکتار از اراضی پایش و 31 هزار هکتار نیز مبارزه شیمیایی صورت گرفته است.

چنگلوایی کشاورزی حفاظتی را در 3 محور کم خاک ورزییا بی خاک ورزی، مدیریت بقایا و تناوب اعلام کرد و تصریح نمود: در سطح 450 هزار هکتار از مزارع استان کشاورزی حفاظتی صورت گرفته است و در این زمینه نیز رتبه اول کشور را دارا هستیم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان با اشاره به کاهش تولید 44 درصدی خرما  و همچنین نزول کیفیت این محصول در سال گذشته به دلیل کمبود و شوری آب گفت: اثرات این شوری در سال جاری نیز وجود دارد و تاکنون برای مقابله با آن 10 میلیارد تومان به نخیلات آبادان، خرمشهر و شادگان تخصیص یافته است.

وی به ظرفیت کارخانجات آرد، سیلوها و مراکز روباز خرید گندم در استان تا حدود 2 میلیون و 200 هزار تن اشاره کرد و اضافه کرد: گندم استان خوزستان یکی از باکیفیت ترین گندم های کشور می باشد و به 23 استان دیگر صادر می شود و از ابتدای فصل برداشت تاکنون 600 هزار تن از محصول گندم به استان های دیگر صادر شده است و با پیش بینی های صورت گرفته با همکاری دستگاه های مربوطه از خروج غیر قانونی گندم از استان تا حد زیادی جلوگیری کرده ایم.

چنگلوایی به زیر آب رفتن 17 هزار هکتار از طرح 550 هزار هکتاری نیز اشاره نمود و اظهار داشت: مجوز آب برای فاز دوم این طرح عظیم صادر شده است.

وی پروژ های قابل افتتاح در هفته جهاد کشاورزی را 37 پروژه با اعتبار 30 میلیارد تومان اعلام کرد و تصریح نمود: با افتتاح این پروژه ها برای بیش از 5هزار و 800 نفر بطور مستقیم و غیر مستقیم شغل ایجاد می شود.

چنگلوایی تسهیلات در نظر گرفته شده برای خروج آب از اراضی کشاورزی را برای هر ایستگاه پمپاژ 20 میلیون تومان عنوان کرد و گفت: کشاورزان برای دریافت این تسهیلات لازم است فرم خوداظهاری را تحویل دهند.

وی ضایعات گندم در زمان برداشت را کمتر از 5 درصد عنوان کرد و گفت: ایجاد مراکز دائمی محصولات یکی از دغدغه های ماست و این موضوع باعث کوتاه شدن دست واسطه گران خواهدشد ولی باتوجه به اینکه این مراکز زبر نظر شهرداری و مراکز خصوصی هستند تاکنون این مراکز در استان ایجاد نشده است.

چنگلوایی مشکل برداشت چغندر در سال جاری را کمبود کامیون عنوان کرد و اظهار داشت: با پیگیری های صورت گرفته کامیون هایی از استان های دیگر وارداستان شد و با توجه به اینکه 61 درصد سطح زیر کشت برداشت شده است تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر فساد این محصول ارائه نشده است .

 

 

نظرات کاربران

  • پربازدید هفته
  • ماه
  • سال
خطا در دریافت اطلاعات

اوقات شرعی

نظرسنجی

طراحی سایت را چگونه ارزیابی میکنید ؟