امروز چهارشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۸

تازه ها

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ساعت ۰۵:۲۸ | کد خبر : 11089
چاپ

کمبود دامپزشک تهدیدی برای بهداشت جامعه

کمبود دامپزشک تهدیدی برای بهداشت جامعه

مدیر کل دامپزشکی خوزستان گفت: در حال حاضر وظیفه اصلی ما تأمین بهداشت دام ها به منظور تأمین امنیت غذایی و حفظ سرمایه ملی است .

بنا به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان: نیاز روزانه انسان به موادغذایی ارزش تولیدکنندگان و دست اندرکاران این امر را بیش از پیش آشکار می کند.

نقش دامپزشکی در تأمین امنیت غذایی ، حفاظت از سلامت جامعه و پیشگیری از بیماری های مشترک بر هیچ کس پوشیده نیست.

آخرین شنبه ماه آوریل با عنوان روز جهانی دامپزشک نامگذاری شده است.

مدیر کل دامپزشکی استان با اشاره به اینکه دامپزشکی یکی از علوم پایه طب می باشد که  در زمینه تأمین بهداشت دام فعالیت های فراوانی را انجامی می دهد گفت: دامپزشک شخصی است که به امورات بهداشت ، درمان و پایش بیماری های دام و فرآورده های خام دامی مصرفی می پردازد.

دکتر مصطفی کنارکوهی تأمین بهداشت عمومی دام و کمک به مراکز بهداشتی برای کنترل بهداشت بیماری مشترک دام، تأمین بهداشت فرآورده های خام دامی قبل، حین و بعد از حیات را از جمله وظایف اداره کل دامپزشکی دانست و  تأمین بهداشت در  کارخانه های تولید خوراک دام، تأمین بهداشت و اطمینان از سلامت و بهداشت نهاده های دامی وارداتی، پایش بیماری های دامی در سطح استان، برنامه ریزی برای انجام واکسیناسیون و رفع موانع بهداشتی دام، تشخیص بیماری های دامی با استفاده از آزمایشگاه مرجع تا کشتارگاه و کنترل بهداشت لاشه دام را از دیگر وظایف این اداره کل عنوان کرد.

وی  دانشکده دامپزشکی را یکی از قدیمی ترین دانشکده های پزشکی عنوان کرد که  استادان فرهیخته ای در آن به تدریس می پردازند.

کنارکوهی با بیان اینکه 25 اداره  دامپزشکی ثبت شده و رسمی در شهرستان های استان وجود دارد اضافه کرد:  بیش از 500 نفر دامپزشک فعال در بخش های دولتی و غیر دولتی و حدود 900 نفر در سایر رده ها در حال حاضر در استان مشغول فعالیت می باشند.

وی مشکل و دغدغه اصلی مجموعه دامپزشکی را کمبود نیروی انسانی عنوان کرد و در حالیکه قانون سازمان دامپزشکی را قانونی محکم دانست اظهار داشت: این قانون  نیاز به تجدید نظر در برخوداری از نیروهای فارغ التحصیل جهت بکارگیری در سازمان دارد  و در صورت برطرف نشدن این مشکل در حوزه بهداشت لطمات جبران ناپذیری به بار خواهد آمد.

مدیر کل دامپزشکی استان افزود: ما وارث دام هایی هستیم که از اجدادمان به ما رسیده و در حال حاضر وظیفه اصلی ما تأمین بهداشت دام ها به منظور تأمین امنیت غذایی و حفظ سرمایه ملی است .

مصطفی کنارکوهی یادآور شد : سال گذشته 9 میلیون نوبت سر دام علیه انواع بیماری ها از جمله تب برفکی، لمپی اسکین دیزیز، بروسلوز ، تب سه روزه واکسینه شدند همچنین در کانون هایی هم که بیماری پاستورلوز و شاربن علامتی مشاهده شد اقدامات لازم انجام گردید.

وی در پایان از همه عموم مردم و همچنین دامداران درخواست نمود توصیه هایی که از سوی  دامپزشکی ارائه می شود را جدی بگیرند.

 

 

نظرات کاربران

  • پربازدید هفته
  • ماه
  • سال
خطا در دریافت اطلاعات

اوقات شرعی

نظرسنجی

طراحی سایت را چگونه ارزیابی میکنید ؟