امروز جمعه ۲۸ تير ۱۳۹۸

تازه ها

تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ دي ۱۳۹۷ - ساعت ۰۳:۱۳ | کد خبر : 10357
چاپ

کشاورزی حفاظتی در خوزستان گامی بسوی هوای پاک

مشاور رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان و مسئول محیط زیست و سلامت غذا در پیامی روز جهانی هوای پاک را گرامی داشت.
مشاور رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان و مسئول محیط زیست و سلامت غذا در پیامی روز جهانی هوای پاک را گرامی داشت.

کشاورزی حفاظتی در خوزستان گامی بسوی هوای پاک

مشاور رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان و مسئول محیط زیست و سلامت غذا در پیامی روز جهانی  هوای پاک را گرامی داشت.

بنا بر گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان: مشاور رییس سازمان و  مسئول محیط زیست و سلامت غذا در پیامی 29 دی ماه روز جهانی هوای پاک را گرامی داشت.

در پیام ژاله کریمی نژاد آمده است: در طول یک سال روزهای نمادینی در نظر گرفته شده اند تا اذهان سیاستمداران ، برنامه ریزان و آحاد توده های مردم را به اهمیت آن موضوع واقف و با برنامه ریزی های مدون، تحقق اهداف موردنظر را امکان پذیر نمایند.

همه ساله 29 دی ماه مقارن با 19 ژانویه در تمام جهان با عنوان روز جهانی هوای پاک نامگذاری شده است.برای داشتن یک هوای پاک  باید میزان آلاینده ها بین صفر تا 50 میکروگرم در هر مترمکعب هوا باشد.

با بالا رفتن میزان آلاینده ها به تدریج سلامت آن کم شده به طوریکه اگر این میزان بیش از 300 باشد شرایط خطرناک می گردد.

مطابق تعریف، آلودگی هوا عبارت است از  وجود یک یا چند ماده در هوا به طوریکه برای حیات انسان ، گیاه و حیوانات مضر بوده و مسبب آسیب به جانداران،  ابنیه و محیط زیست گردد.

برای یک کشاورز ، آلودگی هوا سبب صدمه به گیاهان و حیوانات می شود بدیهی است در بخش کشاورزی راهکارهای مختلفی برای پیشگیری از آلودگی هوا وجود دارد از جمله توسعه کشاورزی حفاطتی که خوشبختانه استان خوزستان در این زمینه مقام اول  کشور را داراست و در حال حاضر 485 هزار هکتار از اراضی استان را به خود اختصاص داده است.

با اجرای این راهکار ، علاوه بر پیشگیری از انواع فرسایش آبی و بادی، تبدیل کاهش استفاده از سوخت های فسیلی ، میزان ورود عناصر و مواد آلاینده به اتمسفر می شود.

کاهش کربن و کنترل گرمایش جهانی نیز از فواید این نوع کشاورزی است که سازگار با محیط زیست می باشد.

مهار کانون های گرد و غبار با پروژه هایی شامل قرق و  کنترل چرا ، درختکاری، مالچ پاشی و پخش سیلاب انجام شده که در بخش فوق بحرانی توانسته نتایج اثر بخش ایجاد نماید.

امسال در شرایطی روز جهانی هوای پاک را سپری می کنیم که متاسفانه در دو روز  گذشته به صورت متوالی آلودگی هوا در استان به بیش از 19 برابر حد مجاز رسید. بهبود این این وضع وابسته به یک حرکت جهانی است .

بسیاری از کشورها بایددر برنامه های خود تغییر رویکرد ایجاد نمایند.

متاسفانه در سال های اخیر شاهد پدیده بیابان زایی بوده ایم این موضوع تلنگری است به ماو اینکه تمامی مردم جهان باید از منابع آب استفاده خردمندانه به عمل آورند و با این پدیده مقابله نمایند تا روند آن معکوس گردد.

هوای پاک حق تمامی انسان ها و جانداران است، مراقب این نعمت بزرگ خداوند باشیم.

ژاله کریمی نژاد

مشاور رییس سازمان و مسئول محیط زیست و سلامت غذا

 

نظرات کاربران

  • پربازدید هفته
  • ماه
  • سال
خطا در دریافت اطلاعات

اوقات شرعی

نظرسنجی

طراحی سایت را چگونه ارزیابی میکنید ؟