امروز يكشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸

تازه ها

تاریخ انتشار : شنبه ۰۸ دي ۱۳۹۷ - ساعت ۰۴:۳۲ | کد خبر : 10163
چاپ

تنظیم اسیدیته روش مهم در استفاده از کود و سم

استفاده از کاغذ تورنسل برای تعیین PH خاک و آب یکی از روش های مهم و به صرفه برای استفاده از سم و کود می باشد.
استفاده از کاغذ تورنسل برای تعیین PH خاک و آب یکی از روش های مهم و به صرفه برای استفاده از سم و کود می باشد.

 

 

تنظیم اسیدیته روش مهم در استفاده از کود و سم

استفاده از کاغذ تورنسل برای تعیین PH  خاک و آب یکی از روش های مهم و به صرفه برای استفاده از سم و کود می باشد.

بنا بر گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان: بسیار پیش می آید که دو یا چند کشاورز از یک کود یا سم که تولید یک شرکت است استفاده می کنند، اما برخی نتیجه می گیرند و برخی دیگر نتیجه نمی گیرند. 

در بیشتر موارد دیده شده است که کشاورز همه مشکل را از سم یا کود می داند و بدون بررسی کافی بلافاصله آن را تعویض نموده و احتمالا باز هم نتیجه نمی گیرند. 

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان در این باره گفت: آبها و خاکی که دارای PH بالا می باشند معمولا باعث کاهش کارایی کودها و سموم می شوند همچنین آبی  که از اغلب چاههای کشاورزی كشور بیرون می آید به شدت قلیایی بوده و PH آن به شدت بالاست. 

محمد قاسمی نژاد افزود: بررسی ها نشان داده اند که PH بالای آبی که به منظور محلول پاشی و پر کردن تانکرها استفاده می شود نیز موجب شکسته شدن فرمولاسیون سموم و کودهای مورد استفاده و کاهش تأثیر آنها بر روی آفت و گیاهان می شود. 

وی ادامه داد: در PH های بالاتر از 7 (آب های قلیایی) تأثیر بسیاری از سموم روی آفت کاهش پیدا می کند، همچنین در PH های بالاتر از 8 ، سم و کود به سرعت توسط آب تجزیه می شود.

قاسمی نژاد  با بیان اینکه به ازای هر یک درجه افزایش PH آب، میزان تجزیه شدن سم و کود 10 برابر افزایش پیدا می کند اظهار داشت: برخی آفت کشها و کودها به محض اضافه شدن به آب و خاک دارای PH بسیار بالا، به سرعت تجزیه می شوند در این شرایط، حتی قبل از شروع محلول پاشی، سم کُشنده  و کود با کیفیت به یک ماده بی اثر تبدیل می شوند. 

وی اضافه کرد: در بسیاری از نواحی دنیا که کشاورزی پیشرفته و مکانیزه دارند کشاورزان قبل از محلول پاشیPH  تانکر حاوی محلول را توسط دستگاهی بنام PH متر كنترل می کنند تا از میزان تأثیر سم یا کود اطمینان حاصل نمایند. 

قاسمی نژاد با بیان اینکه بیشترین مقدار PH آب كشاورزی در تابستان ، درست در فصل اوج نیاز به محلول پاشی رخ می دهد  تصریح نمود:  مطالعات  نشان داده اند بهترین PH برای آب سم پاشی بین 4 تا 7 ( خنثی یا کمی اسیدی( است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان اظهار داشت: بهربن روش برای تشخیص PH  خاک و آب استفاده از کاغذ تورنسل است که بسیار به صرفه و دارای روشی آسان جهت استفاده کشاورزان می باشد.

محمد قاسمی نژاد افزود: در این روش کشاورز کاغذ تورنسل را درون محلول قرار داده و پس از تغییر رنگ ، آن را با اشل مقایسه می کند و پس از آن از تعدیل کننده PH  استفاده می کند. 
 

نظرات کاربران

  • آخرین اخبار
  • پربحث ترین اخبار
  • پربازدید هفته
  • ماه
  • سال
خطا در دریافت اطلاعات

اوقات شرعی

نظرسنجی

طراحی سایت را چگونه ارزیابی میکنید ؟