حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 17 صفر 1443 Friday, 24 September , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 431 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 0×
 • اوقات شرعی

 • نسبت کلزا در کشت پاییزه خوزستان فراتر از میانگین کشوری
  23 سپتامبر 2020 - 11:54
  شناسه : 742
  بازدید 202
  8
  معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: ۹ درصد کشت پاییزه استان به کلزا اختصاص دارد در صورتی که میانگین این نسبت در کشور ۲ و نیم درصد است.
  ارسال توسط : نویسنده : حدیث چاروسایی منبع : روابط عمومی
  پ
  پ

  نسبت کلزا در کشت پاییزه خوزستان فراتر از میانگین کشوری
  معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: ۹ درصد کشت پاییزه استان به کلزا اختصاص دارد در صورتی که میانگین این نسبت در کشور ۲ و نیم درصد است.

  به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان: رئیس سازمان در جلسه گفت: در سال زراعی 99-98 کشت تابستانه در استان فراتر از سطح مصوب وزارتخانه انجام شد به طوری که با تمام کمبودهای موجود ۱۰۶ درصد سطح تصویب شده در استان کشت تابستانه صورت گرفت.
  خدارحم امیری زاده افزود: درسال زراعی گذشته در سطح ۵۷ هزار هکتار دانه های روغنی کشت شد که از این سطح ۶۸ هزار تن محصول برداشت گردید.
  وی با بیان اینکه ۵۵۸ هزار هکتار از مزارع استان نیز زیر کشت گندم رفت اظهار داشت: یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن محصول گندم تولید که یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن آن خریداری شد.
  امیری زاده به کشت چغندر قند در سال زراعی گذشته در سطح ۱۳ هزار هکتار نیز اشاره و تصریح کرد: از این سطح ۷۸۸ هزار تن محصول چغندر قند برداشت گردید.
  وی ادامه داد: برای سال زراعی 1400-1399 از سوی وزارتخانه ۸۵ هزار هکتار برای کشت دانه های روغنی اختصاص یافته همچنین ۱۵ هزار هکتار چغندر قند و ۵۵۸ هزار هکتار نیز برای کشت گندم مصوب شده است.
  امیری زاده با بیان اینکه ۳۸ هزار تن بذر گندم و ۵۱۰ هزار تن بذر کلزا در استان موجود است که توزیع آن آغاز شده است.
  وی اضافه کرد: برنامه ریزی های وزارت خانه از جمله الگوی کشت،کشت قراردادی،یاوران تولید و … تحولی عظیم در بخش کشاورزی ایجاد خواهد کرد‌ و ما خود را برای این تحول آماده کرده ایم.
  امیری زاده با بیان اینکه در حال حاضر یک جنگ تمام عیار اقتصادی رخ داده است تصریح نمود: ما سربازان این جنگ اقتصادی هستیم.
  در ادامه معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان با بیان اینکه سهمیه بذر محصولات پاییزه استان ۳۸ هزار تن می باشد گفت: از ابتدای ماه عملیات بوجاری و ارسال بذار به شهرستان ها صورت می گیرد.
  تورج نوروزی افزود: با بیماری که در ارقام چمران ۲ و مهرگان رخ داد به ارقام مقاوم و امید بخش روی آورده شد.
  وی با اشاره به اینکه سطح چغندر قند نسبت به سال گذشته ۲ هزار هکتار افزایش یافته دغدغه پیش رو را حمل این محصول استراتژیک عنوان کرد.
  نوروزی اظهار داشت: ۹ درصد کشت پاییزه استان به کلزا اختصاص دارد در صورتی که میانگین این نسبت در کشور ۲ و نیم درصد است.
  وی با بیان اینکه نیاز بذری این محصول در استان در حال حاضر ۵۱۰ تن می باشد ادامه داد: استان خوزستان با تولید ۹۶۰ هزار تن بذر کلزای هیبرید بهاره تنها تولید کننده این بذر در کشور است.
  در ادامه جلسه مشاور رئیس سازمان با اشاره به اینکه در سال جاری کشاورزی قراردادی به صورت ویژه از سوی وزارت خانه پیگیری می شود گفت: در سال های گذشته با عدم این نوع کشت با چالش های فراوانی روبرو بودیم.
  محمد قاسمی نژاد با بیان اینکه دو گروه کشاورزان و کارخانجات با وجود دیدگاه های متفاوت باید نهایت دقت و حساسیت را برای پایداری کشت قراردادی بکارگیرند.
  وی با بیان اینکه عمده مشکلات در زمان پس از تولید و ورود به بازار می باشد اذعان داشت: کشاورزی قراردادی بخش کشاورزی را به بازارهای جهانی سوق می دهد و در راندمان تولید نیز بسیار موثر خواهد بود‌.
  قاسمی نژاد از رئیس سازمان جهاد کشاورزی ایلام درخواست نمود با توجه به مشکلی که در تامین بذر گندم دروم استان وجود دارد سرریز گندم دروم این استان را به خوزستان اختصاص دهد.
  وی همچنین از معاونت زراعت وزارت خواست نامگذاری و تکثیر ارقام جدید خارج شده از پلاتفرم های طرح ملی گندم بنیان سرعت بخشیده شود چرا که ارقام مقاوم هستند.
  قاسمی نژاد تصریح نمود: ۶ رقم جدید در حال حاضر در موسسه موجود می باشد که از هرکدام به میزان ۲ تن موجود است.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.